Skip links
web speed

Ako zrýchliť web stránku

Ako zrýchliť webovú stránku a znížiť zaťaženie servera. To si povieme v tomto článku.

Každý web by mal prejsť podrobnou optimalizáciou pri ktorej sa zisťujú chyby kódu, zbytočné scripty a pluginy, príliš veľké obrázky a množstvo iných úkonov, ktoré majú zabezpečiť rýchle načítanie a bezpečnosť.

Kompresia obrázkov

Kompresia obrázkov je proces pri ktorom sa s fotografie vymazávajú zbytočné dáta, teda pixeli. To znamená, že obrázok, ktorý mal 500 KB bude mať po kompresii 100KB. Záleží na úrovni kompresie. Čím silnejšia kompresia tým menšia veľkosť, ale aj horšia kvalita obrázka. Existuje množstvo programov, ktoré dokážu zmenšiť veľkosť fotografie jedným klikom.  Ja osobne využívam online nástroj jpeg-optimizer.com. Stačí nahrať obrázok, zadať Compression Level – Sila kompresie (1- najsilnejšia, 100 najslabšia.) a novú veľkosť fotografie New Photo Width in Pixels. Na. png obrázky slúži nástroj tinypng.com. Pri väčšom počte obrázkov je lepšie využiť napr. program Realtime Picture Convertor.
Cachovanie web stránok

Cachovanie je funkcia, ktorá premieňa váš web na statické html stránky. Zrýchľuje to načítavanie z zaťaženie databázy. Vaša stránka sa tak zrýchli. Pri vysoko navštevovaných weboch je to naozaj užitočná vec. WordPress poskytuje hneď niekoľko pluginov. Napr. WP Super Cache, w3 total cache…
Cachovanie prehliadača

Týmto nastavením dáte prehliadačom príkaz na to, aby ukladali niektoré dáta vašej webovej stránky a nemuseli sa tak znova načítať. Ide hlavne o CSS a JS súbory. Opäť na to slúži už vyššie spomínaný plugin WP Super Cache. Toto nastavenie môžete vykonať aj bez pluginu a to upravením .htaccess kódu. Treba doň pridať tento kód:

## EXPIRES CACHING ##

ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg “access 1 year”
ExpiresByType image/jpeg “access 1 year”
ExpiresByType image/gif “access 1 year”
ExpiresByType image/png “access 1 year”
ExpiresByType text/css “access 1 month”
ExpiresByType application/pdf “access 1 month”
ExpiresByType text/x-javascript “access 1 month”
ExpiresByType application/x-shockwave-flash “access 1 month”
ExpiresByType image/x-icon “access 1 year”
ExpiresDefault “access 2 days”

## EXPIRES CACHING ##

Odstrániť zbytočnosti

Mali by ste vedieť, že každý nainštalovaný plugin a pridaný kód zaťažuje a spomaľuje vašu web stránku. Záleží od veľkosti pluginu. Takže zbytočné pluginy treba vymazať!

Kopresia CSS a JS súborov

Kopresia CSS a JS súborov v podstate vymazáva z kódu všetky zbytočné medzery. Znižuje tak veľkosť súborov a dobu načítanie web stránky. Slúži na to plugin W3 total cache.

5/5 - (celkom: 6 )

Zanechajte komentár

Zobraziť
Potiahni