Veľa z vás možno netuší čo to vlastne SEO respektíve optimalizácia pre vyhľadávače znamená. Takže najprv si poďme vysvetliť o čo ide. SEO je proces, pri ktorom sa zlepšujú pozície vo vyhľadávači na dané kľúčové slová.
SEO optimalizácia sa rozdeľuje na dve časti:
- On page SEO
- Off page SEO
On page seo sú všetky faktory priamo na vašej web stránke alebo e-shope, ktoré môžete zlepšiť a zlepšiť tým aj pozície.
Off page seo je jednoduchšie povedané propagácia vašej web stránky na iných stránka. V rámci off page sa získavajú spätné odkazy, ktoré odkazujú na váš web (publikovanie pr článkov, vytvorenie účtov na sociálnych sieťach…)
WordPress a SEO optimalizácia
Takže ako urobiť on page seo optimalizáciu na wordpress stránkach:
Existuje na to hneď niekoľko bezplatných a skvelých pluginov, ktoré nie je ťažké nastaviť. Pomocou týchto pluginov, môžete nastavovať titulky, popisky, kľúčové slová a údaje pre sociálne siete pre každú stránku alebo príspevok samostatne. Pluginy majú pokročilé funkcie, ktoré vám automaticky vyhodnotia, čo treba doladiť a zlepšiť. Ide pluginy WordPress SEO by Yoast (Yoast SEO), All in One SEO Pack a ďalšie. Podla môjho názoru je Yoast SEO najlepší a navyše je preložený do slovenčiny takže ním sa budeme dnes zaoberať.
Yoast SEO
Plugin má hneď niekoľko veľmi užitočných funkcií: prepisovanie nadpisov a popiskov, generátor xml sitemap, nastavenie pre zdieľania na sociálnych sietí… Pre mňa je najpodstatnejšia funkcia analýza stránok a príspevkov. Pomocou tejto funkcie zistíte čo vám v príspevku, titulku, popise … chýba alebo naopak čoho je tam moc. Táto analýza sa nachádza v administrácií pod textovým editorom v každom príspevku alebo stránke.
Ako začať
Po inštalácií pluginu zavítajte do jeho nastavení, najprv do časti „hlavné„. v časti „Your info“ vyplnte „Website name:“ teda názov stránky.
Po uložení kliknite na „Nadpisy & meta údaje„. V tejto časti môžete nastaviť predvolené titulky, pre vaše stránky, média a príspevky…
V časti „Sociálne siete“ vyplnte odkazy a ďalšie potrebné údaje pre vaše sociálne siete.
Sekcia „XML Sitemapy“ – tu treba potvrdiť „Zaškrtnite toto pole pre povolenie funkcie XML.“. Tým sa začne generovať vás sitemap stránok. Tým by sme mali nastavené základné nastavenia.
Podstatná časť je ale len pred nami (analýza stránok a príspevkov). Uvedieme si príklad tým, že vytvoríme nový príspevok. Klasicky vo vrchnej časti vyplníme Titulok v našom prípade „WordPress a SEO optimalizácia„. Ďalej vyplníme text príspevku, pridáme obrázok náhľadu a vyberieme kategóriu. Teraz sa presunieme do sekcie pod textovým editor časť „WordPress SEO by Yoast„.
Vo vrchnej časti môžete vidieť „Náhľad snippetu„. takto by sa mal náš momentálne zobrazovať v google. Snippet sa mi ale nepáči takže ho ideme upraviť.
1. Hlavné kľúčové slovo: sem zadajte kľúčové slovo, na ktoré sa chcete zamerať v našom prípade zadávam „WordPress a SEO optimalizácia„. Je dobré ak sa kľúčové slovo nachádza aj v titulku, obsahu článku, url a v meta popise. To či sa v nich kľúčové slovo vyskytuje vám ukazuje v „Vaše hlavné kľúčové slovo sa našlo v:“.
2. Nadpis SEO: – Teraz si ideme upraviť titulok článku, ktorý sa bude zobrazovať vo výsledkoch vyhľadávania. Titulok by nemal byť príliš krátky ani príliš dlhý. Zmena môžete automaticky vidieť na náhľade snippetu.
3. Meta popis: Teraz zadáme popis článku. Ten sa bude zobrazovať v google. Popis by mal tiež obsahovať kľúčové slovo avšak malo by byť správne zakomponované do textu. Pod popisom vám tiež ukazuje koľko slov by mal obsahovať a koľko vám ešte zostáva.
4. Meta kľúčové slová: Meta kľúčové slová už v posledných rokoch nie sú takmer brané do úvahy ale kľudne ich môžete vyplniť.
5. Teraz klikneme na „uložiť koncept“ vo vrchnej časti nad tlačidlom publikovať. Teraz sa opäť vrátime do časti SEO nastavení a klikneme na „Analýza stránky„. Tu vám zobrazí všetky body, ktoré ste splnili a ktoré treba splniť. Mne červeným ukázalo „Žiadne obrázky na stránke, zvážte pridanie vhodných obrázkov.“ Takže pridám nejaký pekný obrázok a k nemu aj alternatívny text.
Nie všetky body musia byť na 100% zelené.
Ďalšie technické faktory ON PAGE SEO
Medzi ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú ON PAGE SEO je rýchlosť načítania. Rýchlosť načítania webovej stránky závisí na počte a veľkosti skriptov, veľkosti obrázkov a bezchybnosti webovej stránky.
Väčšinou každý modul, ktorý si do WordPressu nainštalujete a aktivuje obsahuje javascript a CSS súbor. Pokiaľ máte aktivovaných takýchto modulov viac, vie to výrazne ovplyvniť rýchlosť načítania. Treba zvážiť, ktoré moduly by ste mohli odstrániť. Skripty, ktoré tieto moduly obsahujú sa väčšinou načítavajú v hlavičke webovej stránky, čo znamená, že najprv sa načítajú všetky skripty a až potom obsah webovej stránky. To spomaľuje vykreslenie webu, čo zaznamenáva ja Google. Pomocou nástroja PageSpeed Tools od Googlu si môžete otestovať rýchlosť web stránky. Zistíte tak, ktoré skripty sú umiestnené hlavičke. Tieto skripty sa následne musia presunúť do päty webu, ináč povedané musia sa načítať asynchrónne. Na to vám poslúžia moduly ako Async JavaScript a WP Async CSS. V nich si jednoducho zaškrtnete, ktoré skripty sa majú premiestniť do pätičky. Pozor! Toto nastavenie si treba otestovať, pretože niektoré skripty pri asynchrónnom načítaní spôsobujú chyby na web stránke.
Celkovú rýchlosť načítania webovej stránky si môžete otestovať pomocou nástroja pingdom.com.
Veľkosť obrázkov
Každý obrázok umiestnení na vašom webe treba z optimalizovať respektíve z komprimovať. Komprimácia je proces, pri ktorom sa zmenšuje veľkosť obrázka za minimálnej straty kvality. Na to vám poslúži nástroj Tinypng.com, ktorý má aj plugin pre wordpress „Compress JPEG & PNG images“. Po inštalácií si stačí vygenerovať API kľúč na tejto stránke https://tinypng.com/developers a vložiť ho do Nastavenia > Multimédiá. Plugin bude automaticky komprimovať všetky nahrané obrázky.
Podobné články
Branding: Ako poraziť svojich konkurentov
Verte alebo nie, značku vytvárate od kedy ste sa narodili! Skladáte svoj vlastný príbeh, vytvárate…
Tvorba firemného blogu ako spôsob zvýšenia návštevnosti webu
Pokiaľ túžite pozdvihnúť čísla návštevnosti vášho webu, stavte na blogovanie. Pravidelná tvorba nového interného obsahu…
Tvorba PR článkov – ako by mali vyzerať a kde ich publikovať?
PR články sú dôležitou súčasťou obsahového marketingu. Vďaka nim si budujete brand, rozširujete povedomie o…